PDA

Zobacz pełną wersję : DK 81 w Zbytkowie

evatti
12-04-2011, 08:52
Witam, czy ktoś kompetentny może mi odpowiedzieć na pytanie co się dzieje z drogą dk-81 w Zbytkowie? tzn. ustawione jest zwężenie jezdni i nie wiem co tam chcą przebudowywać, rozbudowywać.

Dziękuję za odpowiedź pozdrawiam.

wojtoj
12-04-2011, 09:19
Jeżeli mówimy o tym samym, to powstaje system elektronicznego pobory opłat na drogach krajowych. Przed i za każdym skrzyżowaniem powstaną bramownice, na których będzie osprzęt do elektronicznego poboru opłat. Narazie tylko dla samochodów powyżej 3,5t, ale kwestia wprowadzenia tego na osobówki to tylko kwestia zmiany zapisów ustawy.

Jednym zdaniem - nasz kochany rząd szykuje się, żeby za kilka lat :censored: nam jeszcze trochę z kieszeni, bo mamy za dużo.

pat15
12-04-2011, 09:23
Proszę używać cenzuralnych słów.

florek41
12-04-2011, 09:30
wojtoj jakieś bajki opowiada.
Stawiają słupy pod nowe oznakowanie, które będzie znajdowało się nad jezdnią, a nie z jej boku.
W Skoczowie już skończyli.

wojtoj
12-04-2011, 09:31
czasem mi się tak wymcknie :) 18 pkt też złamałem. Nie zmienia to faktu, że docelowo za kilka(naście) lat "za darmo" samochodem będziemy mogli jeździć tylko po swoim obejściu.

pat15
12-04-2011, 09:35
czasem mi się tak wymcknie :)
Dlatego póki co to upomnienie a nie punkty karne :)

Jednak o tym systemie poboru opłat na tej drodze też mi się coś już o uszy obiło...

wojtoj
12-04-2011, 09:35
Florku - z całym szacunkiem, ale akurat w tym temacie bajek nie opowiadam. Z racji zawodu i upodobań jestem w temacie. Niestety to jest prawda, smutna bo smutna, ale prawda.
http://www.viatoll.pl/pl
Chcesz poczytać, to poczytaj. Od 1 lipca samochody ciężarowe są objęte obowiązkiem elektronicznego poboru opłat. Znikają winiety.

pat15
12-04-2011, 09:37
Dwie pierwsze bramownice viaTOLL - Elektronicznego Systemu Poboru Opłat stanęły na trasie ekspresowej S1 na Śląsku. W całej Polsce trwają prace związane z budową kolejnych. Do 1 lipca 2011 roku, kiedy zacznie działać viaTOLL, powstanie ponad 430 takich konstrukcji.

Elektroniczny System Poboru Opłat - viaTOLL wykorzystuje technologię komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu. Aby mógł funkcjonować, nad wybranymi odcinkami sieci dróg włączonych do systemu (w pierwszym etapie 1,5 tys. km) nad jezdniami muszą stanąć specjalne bramownice. Są to lekkie stalowe konstrukcje, wyposażone w anteny umożliwiające komunikację z urządzeniami pokładowymi viaBOX, które będą musiały być zamontowane w każdym pojeździe o wadze powyżej 3,5 t. poruszającym się po drogach włączonych do viaTOLL.

Każdorazowo, gdy taki pojazd będzie mijał bramownicę, zostanie naliczona opłata za przejazd określonym odcinkiem drogi włączonej do systemu.

Proces budowy bramownic, jak i cały proces budowy systemu viaTOLL przebiega zgodnie z harmonogramem i zapisami umowy między GDDKiA i wykonawcą systemu firmą Kapsch.

Przypominamy, że viaTOLL będzie obowiązkowy dla pojazdów powyżej 3,5 t. Zastąpi system winietowy, który będzie obowiązywał do 30 czerwca 2011 r.
Inf: http://www.viatoll.pl/pl/pojazdy-lekkie/aktualnosci/pierwsze-bramownice-systemu-viatoll-staja-przy-drogach

Także na S1 już mamy... ;)

wojtoj
12-04-2011, 09:57
Dodam tylko, że o ile viaTOLL jest obowiązkowy dla samochodów pow. 3,5t od 1 lipca, o tyle dla samochodów osobowych będzie dostępny (ale nie obowiązkowy) od 2012 roku. Wg planów osobówki będą płaciły tylko na autostradach. Jednak nie wierzę żeby na tym się skończyło. Ekspresówki na pewno też zostaną w to włączone za kilka lat, a kto wie czy krajówki też nie.
Koszt urządzenia montowanego w samochodzie to ok. 120zł

Polska jako jeden z nielicznych krajów UE nie planuje wprowadzenia winietowego systemu opłat za przejazdy autostradami. Wiadomo, że winietowy system jest lepszy i tańszy dla użytkowników. Przykład:
Słowacja - winieta na tydzień ~7EUR (~ 30zł) i można jeździć do woli. W Polsce za 30zł przejedziemy w najbardziej optymistycznej wersji 150km JEDNORAZOWO.
Pozostawiam do przemyślenia..

Albo może zobrazuję problem jeszcze bardziej :)
Jeżeli postawią już te bramki do elektronicznego poboru opłat to otwierają się naszym kochanym rządzącym następujące możliwości:
1) Pobór opłat dla osobówek, o któym już pisałem
2) Kontrola przejechanych kilometrów samochodem
3) Kontorola prędkości na odcinku, a co za tym idzie mandaty za zbyt szybkie przejechanie danego odcinka.

trakker
12-04-2011, 10:41
Dodatkowo, bramownice będą mierzyc i przeliczac średnią prędkośc pojazdów. Był już na ten temat krótki reportaż reportaż w pewnym programie motoryzacyjnym. Policja już nie będzie musiała stac w deszczu czy śnieżycy...

szejker
12-04-2011, 17:05
Każdy mówi co innego... Wpierw mówiono, że będzie pobór opłat, potem tu ktoś pisze, że to jest pod znaki, a mi znajomy mówił, że będzie mierzona prędkość samochodów... No chyba, że to ma być 3 w 1 ;]