PDA

Zobacz pełną wersję : Miejsca które warto zobaczyć w naszych okolicach

mojra25
18-04-2011, 12:00
Ostatnio zastanawiałam się nad tym jak słabo znam nasz region.. O wielu miejscach nie wiedziałam, dopiero dowiedziałam sie od innych. Wpisujmy tu miejsca które warto zobaczyć, w naszym rejonie:) Chętnie dowiem się o jakichś nowych miejscach.
Ja mogę polecić
Wzgórze kaplicówka w Skoczowie
Góra Chełm w Goleszowie
Jezioro Ton w Goleszowie

gellwetka
18-04-2011, 17:13
No to nad TONem w Goleszowie są jeszcze skocznie - też ładne miejsce. A idąc tą drogą asfaltową do samej góry dochodzimy do strzelnicy i tam w lewo wchodzimy w las. W lesie cały czas prosto aż dochodzimy do pięknego urwiska z którego roztacza się przed nami cały świat :)
Bardzo piękne miejsce jest też jak jedzie się Leszną Góną i przy takim większym parkingu skręca w lewo (szlak na Czantorię).
Z kolei, gdy w Lesznej przed granicą skręcimy w prawo i pojedzimy do góry to na szczycie czeka nas piękna pasieka, gdzie ule tworzą całą miniaturową wioskę.
Jak coś sobie jeszcze przypomnę to wpiszę :)

mojra25
19-04-2011, 09:10
Dzięki gelwetka:) fajnie wiedzieć o takich miejscach:)mieszkam kilka kilometrów od tych miejc a nawet o nich nie wiedziałam:)

tomi71
19-04-2011, 10:25
proponuję żeby z wykorzystaniem Google Earth podawać dokładne współrzędne GPS. wtedy i drogę łatwiej ustalić i od razu wiadomo gdzie się mniej więcej znajdujemy:)
a jak ktoś ma ochotę zobaczyć piękną panoramę Beskidów i Skoczowa to polecam to miejsce: 49 48 38,71 N ; 18 46 53,45 E ...taka alternatywa dla Kaplicówki :)

jendrus135
21-04-2011, 19:58
Zapraszam nad najpiękniejsze wodospady na terenie Beskidów-KASKADY RODŁA.
Wystarczy pojechać do Wisły Czarne,na końcowy parking obok strażnicy OSP i zaparkować na 2-3 godzinki.
Zaczynamy niespełna godzinną wędrówkę( a raczej spacer,bo to bardzo łatwa trasa) przepiękną doliną Białej Wisełki
szlakiem na Baranią Górę.Po kilkunastu minutach zobaczymy po prawej stronie Skały Grzybowe a dalej prawy brzeg,jego ściana to ciągła odkrywka skalna. Niecała godzina i jesteśmy na miejscu-nie umiem tego opisać,to trzeba zobaczyć. Wracając radzę zatrzymać się i zobaczyć Jezioro Czerniańskie,przejść po wale na jego drugą stronę
widać stamtąd prosto w okna Pałacu Prezydenta (można zabrać lunetę)
Myślę,że na pewno nie wszyscy mieszkańcy naszego regionu odwiedzili Kaskady Rodła.
Może ktoś podzieli się wrażeniami z tej wyprawy,zachęcam.
Pozdrawiam.

jsz
21-04-2011, 20:02
Ja proponuję wybrać się na Tuł. O tej porze roku jest tam PRZEPIĘKNIE!
I jeszcze schronisko po remoncie - można coś zjeść dobrego, coś wypić, pospacerować po okolicy albo posiedzieć na ławeczce wdychając świeże powietrze ;)

krilady.
21-04-2011, 20:04
Białą Wisełką na Baranią Górę
Byłam tam kilka razy zimą i wiosną (niestety, dawniej), ale tam jest rzeczywiście przepięknie! Polecam! :)

jsz
21-04-2011, 20:05
Ojej ja jeszcze tych kaskad nie widziałam :(
Trzeba to będzie nadrobić ;)

crasher
23-04-2011, 10:30
Ja proponuję wybrać się na Tuł. O tej porze roku jest tam PRZEPIĘKNIE!
I jeszcze schronisko po remoncie - można coś zjeść dobrego, coś wypić, pospacerować po okolicy albo posiedzieć na ławeczce wdychając świeże powietrze ;)

Rzeczywiście, fajnie odremontowane schronisko - nie zapomniano o pomieszczeniu dla matek z małymi dziećmi, gdzie małego można przewinąć i nakarmić! brawo ! Ceny przystępne - trasa łatwa. Szkoda, że niektórzy muszą koniecznie tam jechać autem. Trasa dobra dla emerytów i rodzinek z małymi dziećmi, oczywiście do spacerowania super.

a tutaj, o czym niestety mało wie, krótki fragment z gazety wyborczej. Dziwi mnie, że nikt, czy władze, czy też właściciel schroniska tego nie wykorzysta - może jakieś grodzisko, jakiś żywy skansen...

"Niezwykłe odkrycie archeologiczne na górze Tuł
Marcin Czyżewski
2003-08-23, ostatnia aktualizacja 2003-08-23 00:13

Sensacja archeologiczna na górze Tuł obok Goleszowa! Archeolodzy odkryli tutaj prehistoryczną osadę obronną współczesną Biskupinowi. Powstała ponad 2700 lat temu.
Okoliczni mieszkańcy, do których dotarły sygnały o znalezisku, są sceptyczni. - Stara osada? Eee, dziadek ani babcia nie pamiętają - powątpiewają dwie kobiety. A jednak pracujący na wzgórzu archeolodzy co chwila natrafiają w ziemi na cenne, prehistoryczne przedmioty.

Wszystko zaczęło się w połowie lat 90. Wtedy Bożena i Bogusław Chorążowie, archeolodzy z Muzeum w Bielsku-Białej, natrafili na Młyńskiej Kępie w Jaworzu na ślady osadnictwa sprzed 2,5 tys...."

adamasio
23-04-2011, 18:01
parę kilometrów od mojego domu (za kawalera) takie skarby?? sympatycznie.
Prawdo to, że w dzięgielowie, cisownicy i lesznej raczej mało kto o tym wie, a szkoda bo to ciekawa sprawa i ludzie jarali by się tułem a nie Biskupinem:)

mojra25
26-04-2011, 09:05
Fajnie dowiedzieć się o takich miejscach:) a znacie może jakieś strony internetowe na których są mapki z takimi trasami w naszej okolicy? Na ox mogłaby być zakładka z takimi mapkami:)

damien90
26-04-2011, 09:50
Zapraszam do Kończyc Wielkich:)

We wsi znajduje się okazały pałac barokowo-klasycystyczny wraz z kaplicą wybudowany przez Jerzego Fryderyka Wilczka na przełomie XVII i XVIII w. (...)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7e/Palac_konczyce.jpg
Rośnie tu 750-letni dąb szypułkowy – pomnik przyrody, najstarszy dąb na Śląsku, jeden z najstarszych w Polsce (...)

W przeprowadzanych w latach 2004 i 2005 badaniach archeologicznych dkryto jak dotąd najstarsze ślady bytności przedstawicieli gatunku Homo erectus w Polsce i na północ od Karpat. Odnalezionych kilkadziesiąt półproduktów i narzędzi datowane są na około 800 tys. lat p.n.e

W miejscowości znajduje się również jeden z największych na Śląsku Cieszyńskim drewniany kościół wybudowany w 1777 roku

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/35/Konczyce_Wlk_kosciol.jpg

jozia79
09-05-2011, 17:55
Ja serdecznie polecam Archeopark w Kotebuz w Czechach jakiś 10-15 km od granicy w Cieszynie.
Raczej większą grupą - wtedy można liczyć na przewodnika polskiego.
Z tego co się orientuję 28 maja będzie tam jakaś impreza z inscenizacją.
Ja byłam z dzieciakami 1 maja i było mnóstwo śmiechu, choć pogada nam nie dopisała.

jendrus135
24-05-2011, 10:41
Strony internetowej z mapkami nie znam ale zapewniam Cię mojra25,że chcąc zobaczyć KASKADY RODŁA wystarczy przyjechać do
WISŁY CZARNE i na końcowym parkingu znajdziesz mapki i opis tej trasy, jak również innych szlaków,też bardzo ciekawych.

przemyslaw
31-05-2011, 10:19
Witam, wszystkich chcących poznać ciekawe i piękne zakątki Ziemi Cieszyńskiej. Zapraszam na Zawody na Orientację Hi-Tec Wyzwanie które to odbędą się 18 czerwca a Baza zawodów mieścić się będzie w OSP w Dzięgielowie. Można startować na dwóch trasach pieszej i rowerowej jak również w rodzinie oraz z dziećmi. Więcej informacji na stronie: www.nasportowo.dziegielow.org.pl

yoshiko
31-05-2011, 15:45
dobry temat ,bo ja do tych miejsc tez nie mam daleko a nie wiedziałam nawet o nich.Trzeba wsiaśc do autka przy pogodzie i poogldac troche;):):0

jarek_arek
01-06-2011, 19:51
Proponuję przejść szlakiem z Baraniej Góry na Skrzyczne.

kalafiorrr
01-06-2011, 22:40
Proponuję przejść szlakiem z Baraniej Góry na Skrzyczne.
dobry pomysł; albo w ogóle zaopatrzyć się w mapę najbliższego nam beskidu śląskiego i trochę połazić; i będzie zajęcie na kilka dni;

jarek_arek
08-06-2011, 16:22
Ten szlak jest ciekawy dlatego, bo wyginęły świerki na stokach i otworzyły się niesamowite widoki. Pamiętam czasy, że z tej trasy nie było nic widać poza drzewami. A za kilkanaście lat, kiedy urosną nowe drzewa, znowu nie będzie nic widać.

misieksb
08-06-2011, 17:00
Zapraszam nad najpiękniejsze wodospady na terenie Beskidów-KASKADY RODŁA.
Wystarczy pojechać do Wisły Czarne,na końcowy parking obok strażnicy OSP i zaparkować na 2-3 godzinki.
Zaczynamy niespełna godzinną wędrówkę( a raczej spacer,bo to bardzo łatwa trasa) przepiękną doliną Białej Wisełki
szlakiem na Baranią Górę.Po kilkunastu minutach zobaczymy po prawej stronie Skały Grzybowe a dalej prawy brzeg,jego ściana to ciągła odkrywka skalna. Niecała godzina i jesteśmy na miejscu-nie umiem tego opisać,to trzeba zobaczyć. Wracając radzę zatrzymać się i zobaczyć Jezioro Czerniańskie,przejść po wale na jego drugą stronę
widać stamtąd prosto w okna Pałacu Prezydenta (można zabrać lunetę)
Myślę,że na pewno nie wszyscy mieszkańcy naszego regionu odwiedzili Kaskady Rodła.
Może ktoś podzieli się wrażeniami z tej wyprawy,zachęcam.
Pozdrawiam.

Byłam tam i na mnie jakoś te kaskady wrażenia nie zrobiły :) a droga tam rzeczywiście ładna i przyjemna w sam raz na niedzielny spacerek :)

---------- Post dodany o 17:58 ---------- Poprzedni post dodany o 17:48 ----------

Fajnie dowiedzieć się o takich miejscach:) a znacie może jakieś strony internetowe na których są mapki z takimi trasami w naszej okolicy? Na ox mogłaby być zakładka z takimi mapkami:)

http://www.beskidslaski.pl/Wisla/szlakispacer.html nie jest to mapka ale zawsze coś ;)

---------- Post dodany o 18:00 ---------- Poprzedni post dodany o 17:58 ----------

Ja jeszcze polecę od siebie Brenną :) http://www.beskidslaski.pl/Brenna/szlaki.html

jarek_arek
09-06-2011, 19:06
Może to mało oryginalne ale proponuję przejechać na rowerze trasę ze Skoczowa na Stecówkę wzdłuż Wisły. Jest tego około 35 km więc to wyprawa na cały dzień jeśli chcemy wrócić rowerem i nie przemęczyć się.