PDA

Zobacz pełną wersję : Dla lubiącyh góry - Trzycatek

masterpascaler
18-10-2012, 07:33
Dla lubiących spacery po górach polecę Trzycatek - czy inaczej Trójstyk. Miejsce w Jaworzynce, o którym mało moich znajomych słyszało, więc pomyślałem że może warto poruszyć temat. Jest to miejsce gdzie stykają się granice 3 państw - Polski, Czech i Słowacji. Można tam dotrzeć autobusem lub samochodem - przy przystanku autobusowym w Jaworzynce jest parking gdzie można zostawić bez problemu samochód na cały dzień. Ja osobiście mam opracowane już 3 trasy, każda z nich jest niesamowicie widokowa.
Opcja pierwsza :
Z Jaworzynki okrężną drogą od północy do Ciernego, i nie wchodząc do Ciernego powrót do Jaworzynki przez Trójstyk. Długość - około 10 km, trudność : łatwa / średnio-łatwa (szlaki niebieski i zielony). Idąc okrężną drogą do Ciernego po drodze jest bar / lokal w Czechach, z tarasem widokowym na całą dolinę, gdzie można zjeść dobre śniadanie lub obiad, czy napić się piwa, osobiście polecam tam pierogi. Można płacić w złotówkach lub w koronach. Kolejną opcją w tej trasie jest wejście do Ciernego - od szlaku do centrum jest około 1 km. Można tam zwiedzić ładny kościół, odpocząć w barze przed powrotem do Polski, czy zrobić zakupy w Słowackim markecie (coś ala nasza Żabka). W barze czy sklepie można płacić w złotówkach lub w euro, przy czym w barze jest możliwość zamiany złotówek na euro przy przeliczniku 5 zł = 1 euro, nawet w niedzielę. Ceny są przyzwoite - przykładowo kostka sera żółtego 1,70euro, papierosy 2,2 euro, piwo w barze 0,95 euro, partyjka bilarda 0,33 euro.
Opcja druga :
Jak opcja pierwsza, ale plus spacer do Potoku. Długość - około 20 km, trudność : średnia/średnio-trudna. Wchodzimy do Ciernego i z Ciernego na południe drogą na Cadeckę, i łagodnym zboczem góry na szczyt, skąd widać wszystkie okoliczne góry, Czechy, Polskę i Słowację oczywiście, przy dobrej pogodzie widać miejscowości położone nawet 20 km dalej. Na szczycie jest zadaszone miejsce gdzie można odpocząć czy zjeść posiłek.
Opcja trzecia :
Jak opcja druga, ale z trasą przełajową na szczyt. Długość - około 16 km, trudność : trudna/bardzo trudna. Idąc z Ciernego południową drogą w kierunku Cadecki, odbijamy w pewnym momencie w leśny trakt, nie ma tam szlaku, ale w zasadzie wystarczy iść za drogą, później ścieżką. Plusem tej trasy jest to że w pewnym momencie trafiamy na źródełko z którego wypływa niesamowicie orzeźwiająca górska woda, są tam stoliki gdzie można odpocząć i ciekawe eksponaty na których napisano w języku słowackim czasy rozkładu różnego rodzaju śmieci. W momencie gdy kończy się droga, a zaczyna się ścieżka, robi się bardzo stromo - przechył minimum 45 stopni, i tak spory odcinek do góry. Gdy stromizna zaczyna się zmniejszać, kończy się ścieżka i można iść na przełaj w stronę szczytu - około 100 metrów wyżej jest ogromna polana, z której widać już szczyt. Wrócić można już łagodnym zboczem do Ciernego i stamtąd na Trzycatek i do Jaworzynki.

Osobiście jeżdżę na takie spacery w niektóre niedziele, jeżeli jest ktoś chętny, śmiało piszcie, naprawdę warto ! :)

krilady.
18-10-2012, 07:53
Witaj :) dawno Cię nie było, ale widzę, że jednak dalej aktywnie spędzasz czas :)
Jeśli masz jakieś zdjęcia z tych wycieczek to może je tu wrzucisz? Dla tych co raczej nie mogą się teraz tam wybrać..... :)

gellwetka
18-10-2012, 10:15
O fajnie :) A ktoś może ma ochotę się wybrać? Np w najbliższą niedzielę?

masterpascaler
18-10-2012, 17:49
Ja bym się chętnie wybrał, akurat mam wolną niedzielę :)

Załączam zdjęcia, akurat nie było najlepszej pogody, bo było tuż po deszczu, a na tym komputerze nie mam innych niestety:

2684
2685
2686

boski_skromny
19-10-2012, 06:23
to masz brat przecież na moim face jest cały katalog, tylko video nie dodałem bo mi kompa ścina hie hie :)

tu powinno cie do albumu rzucić:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.414671891921662.105023.100001365655533&type=1&l=444bc33668

rudlan
22-10-2012, 17:17
Fajna wycieczka - zawsze można skrócić lub wybrać inna krótszą opcję. Polecam

konto
22-10-2012, 18:40
A mnich smakowoł ? :)

masterpascaler
22-10-2012, 20:19
Jak na razie brak chętnych.

---------- Post dodany o 21:19 ---------- Poprzedni post dodany o 21:18 ----------

Smakował :D