PDA

Zobacz pełną wersję : Kampania " Język polski jest ą ę"

wsciekla debride
21-02-2013, 09:14
Dziś międzynarodowy dzień języka ojczystego. I dziś właśnie rusza kampania "Język polski jest ą ę".

Mnie osobiście zdarza się pisać bez używania polskich znaków. Zawsze w sms, czasami w postach bądź wiadomościach prywatnych. Zazwyczaj zwracam na to uwagę, jednak jeśli się spieszę wygląda to już różnie.

Jak jest z tym u Was?? Jak widzi się Wam ta kampania??

Moim zdaniem to świetny pomysł, tym bardziej, że artyści na tę okazję nagrali swoje przeboje, w których śpiewają bez używania znaków diakrytycznych.

Nawiasem mówiąc słowo diakrytyczny pochodzi z języka greckiego: diakritikós – odróżniający.
Czy zatem język polski bez polskich ogonków, kropek i kreseczek byłby nadal językiem polskim??

Łona promujący akcję specjalnie stworzony kawałkiem

http://www.youtube.com/watch?v=T2iISWltdzc

Łukasz Zagrobelny

http://www.youtube.com/watch?v=3MiyhEzmz8c

Więcej nie potrafię znaleźć. Ale chętnych zapraszam do zobaczenia DD TVN. Tam można było posłuchać jak komicznie to brzmi:)

aga-d
21-02-2013, 09:20
własnie słyszałam o tej akcji.

No te piosenki bez tych ogonków śmiesznie brzmią. Całkiem inne słowa.

W esach dość często piszę bez ogonków, bo tak łatwiej, szybciej.

Wiadomości e-mail czy tu na forum staram się używać kropek, ogonków bo ten czerwony kolor podkreślający mnie drażni :lol:

wsciekla debride
21-02-2013, 09:23
Pisanie smsów z użyciem polskich znaków jest utrudnione przez to, że takie smsy są w zasadzie droższe, bo dostępna jest zdecydowanie mniejsza ilość znaków na 1 wiadomość.

Mieliście jakieś zabawne sytuacje wywołane brakiem ogonków??

aga-d
21-02-2013, 09:26
ja od samego początku nie mam ogonka ;>

:))

uongo
21-02-2013, 09:31
Mieliście jakieś zabawne sytuacje wywołane brakiem ogonków??Kumpela mi kiedyś napisała, że idzie do "sadu". Pomyślałam, że zwariowała, bo to środek zimy był. Potem się okazało, że to o "sąd" chodziło. ;))

Na priw, gg czy jakimś czacie nie daję ogonków- ni ma czasu. :P W smsach kiedyś nie dawałam, a teraz ten pieron se sam kończy wyrazy... gupi... ;>

megan990
21-02-2013, 11:21
haha ogólnie jak piszę coś na kartce to nie mam problemów z ogonkami ale w smsach, mailach do znajomych i tu nawet w postach często nie daje ogonków bo jak się chce coś szybko napisać to szkoda czasu na poprawianie :) ale jak juz pisze cos oficjalnie to zawsze te ogonki poprawiam :) bo czasem idzie sie pomylić zwłaszcza jak piszemy insze wyrazy

lucek1966
21-02-2013, 11:43
Ja takiej sytuacji nie miałem,"ogonka" zawsze używam.

monster
21-02-2013, 13:28
Tylko biedronka nie ma ogonka.
http://www.youtube.com/watch?v=52wZ8iD3Sl0

krilady.
21-02-2013, 13:31
A ja staram się zawsze pisać jak należy - przez to alt mam już zeżarty...:marzy:

:lol:

jan_122
21-02-2013, 15:52
.......w mailach do znajomych i tu nawet w postach często nie daje ogonków bo jak się chce coś szybko napisać to szkoda czasu ....

Dla Ciebie szkoda czasu, ale dla tych, którzy czytają wolniej (bo muszą) nie szkoda czasu? Przytrzymanie klawisza "alt" zajmuje ułamek sekundy....leniuszku.

Iwi
21-02-2013, 17:40
Atrakcyjny Kazimierz tez śpiewał dzisiaj "Jako mąż i nie mąż" bez polskich znaków :lol:

Ja używam. Często edytuję post żeby poprawić.....ale czasem zdarza się wpadka....:marzy:

Tortilla
21-02-2013, 19:00
kiedyś znajoma z forum oburzona była, gdyż ktoś jej nick (Anuś) napisał bez kreseczki ;)

krilady.
21-02-2013, 19:10
kiedyś znajoma z forum oburzona była, gdyż ktoś jej nick (Anuś) napisał bez kreseczki ;)

:smiech2::smiech2::smiech2:

nie dziwię się :lol:

arnika
21-02-2013, 19:11
Ja zawsze używam ogonków i kreseczek. Posty/smsy/maile bez polskich znaków uważam za nieczytelne i niechlujne więc zasady ich nie czytam.

Już kiedyś dyskutowaliśmy o tym i małpa już opowiadała historię z sądem :D
http://www.forum.ox.pl/showthread.php?2490-Ojczyzna-Polszczyzna

krilady.
21-02-2013, 19:40
No a jak się kogo upomni, ups, poprosi o poprawne pisanie to mega afera, że się czepiamy ;>

Ja jestem za tym, aby takich akcji było jak najwięcej :)

uongo
21-02-2013, 20:08
Ja zawsze używam ogonków i kreseczek. Posty/smsy/maile bez polskich znaków uważam za nieczytelne i niechlujne więc zasady ich nie czytam.

Już kiedyś dyskutowaliśmy o tym i małpa już opowiadała historię z sądem :D
http://www.forum.ox.pl/showthread.php?2490-Ojczyzna-Polszczyznabo to czlowiek pamieto co kaj pisze... :D

SłodkaWredota
21-02-2013, 20:28
ą ę w d...ę

Ja mam tel zakupiony za granicą, oprogramowanie po angielsku więc polskich znaków nie uświadczę,nawet choćbym chciała.
Nigdy nie patrzyłam na to z tej strony, że taki sms mógłby być uznany za niechlujny. Natomiast w mailu, wiadomościach na forum itp. staram się pisać z ogonkami,haczykami czy jak kto woli.

Tego atrakcyjnego też słyszałam,tylko nie pamiętam czy w teleekspresie czy w panoramie to było..

aga-d
21-02-2013, 20:41
ę ą przez bibułkę :lol:

megan990
22-02-2013, 10:19
Dla Ciebie szkoda czasu, ale dla tych, którzy czytają wolniej (bo muszą) nie szkoda czasu? Przytrzymanie klawisza "alt" zajmuje ułamek sekundy....leniuszku.

to nie czytej moich postów :P
a Ty jak se tą twoją gwarą zajedziesz to dopiero trzeba czasu na tłumaczenie ;>

- - - Dopisano - - -

hmm czyli jak dostaniesz sms-a od znajomej co nie napisała z ogonkiem to go nie czytasz i usuwasz ? :marzy:

- - - Dopisano - - -

a swoja drogą to jak czytacie np. moje posty (bo przyznaje że czesto ogonków nie stawiam) to faktycznie nie idzie ich rozszyfrować? nigdy nie patrzyłam z tej strony :marzy:, że dla czytajacego to kłopot hmm http://emoty.blox.pl/resource/zhm.gif

uongo
22-02-2013, 10:29
megan olej ich- panikują... :muzyka: Jak sie czasem nie pojawi jaki ogóóónek, to nic sie nie stanie. I tak czytamy całe wyrazy- mózg se radzi. Znaczy- kto go mo... :marzy: :lol:

megan990
22-02-2013, 10:50
właśnie tak se teraz pomyślałach, kto tam chce to se poradzi :) hehe

a jak tak przeglądam teraz różnie tematy to prawie każdy z nas ma BYKI i to nie tylko ogonki się kłaniają... ś,ć, nazwy z małej litery :marzy: głowa mała - mi to tam nie przeszkadza wiec bez przesady :P

aga-d
22-02-2013, 10:55
wszystko idzie zdzierżeć, do czasu....

Jednak najbardziej irytują mnie byki na wszelkiego rodzaju ulotkach, reklamach.

A zwłaszcza byk : oś. !! Makabra skrót od osiedla to dlaczego oś. ??

Na Cieszynie swojego czasu jeździł autobus z takim napisem oś. ....... Tragedia.

i ten częsty błąd widzę też na bilbordach, ulotkach. Ba nawet w adresowanych listach.

megan990
22-02-2013, 11:34
wszystko idzie zdzierżeć, do czasu....

no i otóż to... co innego jak se tutaj tak swobodnie klechamy a co innego na co dzień w pracy, oficjalnych pismach czy jak pisze aga reklamy, gazety itd.

a swoją drogą widzieliście ten błąd? w oknach hotelu/restauracji "pod jeleniem"? w stronie www jest przecinek i cały czas się zastanawiam czy to specjalnie bo to przecież to tak razi www.podjeleniem,com (http://www.podjeleniem,com) hmm :marzy:

aga-d
22-02-2013, 11:56
z tym przecinkiem to nawet to nie wchodzi-- bo o to chodzi ?