PDA

Zobacz pełną wersję : Podatek od nieruchomości. Jak to jest?

Iwi
20-02-2014, 21:16
Dostałam z gminy nowa deklarację do wypełnienia w sprawie podatku od nieruchomości. I nie było by w tym nic specjalnego gdyby nie to, że robiłam remont. Strych nieużytkowy, przerobiłam na poddasze użytkowe ALE nie skończyłam jeszcze remontu, właściwie to są tam tylko suche tynki i instalacja elektryczna. I nie wiem czy to już należy zgłosić jako pomieszczenia użytkowe czy nie, w końcu jeszcze tego nie używamy i nie wiem kiedy zaczniemy. No i dochodzi jeszcze sprawa skosów na sufitach, jak to podać w rubryce o wysokościach pomieszczeń?
Ktoś coś wie?
Mogłabym zadzwonić do gminy.....ale nie chcę jeszcze dziubać.....:marzy:

Sophie
20-02-2014, 22:23
Czy przeprowadzana adaptacja/remont wymagał pozwolenia ze starostwa?

Iwi
21-02-2014, 10:16
Wymagała, bo to była zmiana konstrukcji dachu i przebudowa.

Sophie
21-02-2014, 16:32
Wymagała, bo to była zmiana konstrukcji dachu i przebudowa.

W takim razie z pewnością masz kierownika budowy i całą dokumentacją z nią związana. O ile się nie mylę po zakończeniu prac należy zgłosić to w odpowiednich urzędach i dopiero wtedy zmienia się przeznaczenie pomieszczenia, wtedy tzn kiedy ukończone zostały wszystkie prace ujęte w projekcie.
Art 6 Ustawy o podatku od nieruchomości:
Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku.
Jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem.

Jeżeli w trakcie roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku, a w szczególności zmiana sposobu wykorzystywania przedmiotu opodatkowania lub jego części, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to zdarzenie.

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19910090031 (http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19910090031)

Iwi
21-02-2014, 16:41
czyli zgłasza się dopiero po zakończeniu inwestycji i zgłoszeniu tego w starostwie. Dzięki :)