Brenna | Cieszyn | Czeski Cieszyn | Chybie | Dębowiec | Goleszów | Hażlach | Istebna | Jasienica | Jaworze | Ostrawa | Skoczów | Strumień | Ustroń | Wisła | Zebrzydowice

Arnika z oxowego buszu

Allium ursinum

Oceń wpis
Moja fascynacja czosnkiem niedźwiedzim trwa od około trzech lat. Około, bo dokładnie nie pamiętam, na pewno od dnia kiedy przeczytałam o jego cudownych właściwościach.

Powiedzmy sobie szczerze – czosnek niedźwiedzi znam od małego dziecka, bo zawsze podczas spacerów w lesie czy wędrówek górskich gdzieś on się tam pojawiał kusząc zapachem coraz bardziej intensywnym, zależnym od wzrostu rośliny. Jako, że ktoś ze starszych powiedział, że jest to „dziki czosnek” to nie zwracałam na niego uwagi. Dziki to dziki i kto by się tam nim zajmował (dziki = niejadalny ).

Okazuje się, że czosnek niedźwiedzi jest uniwersalnym lekiem i naturalnym antybiotykiem. Zwalcza grzyby, wirusy, bakterie, korzystnie wpływa na układ sercowo – naczyniowy, ma właściwości przeciw nowotworowe, przeciwreumatyczne oraz wiele, wiele innych cudownych właściwości o których możecie poczytać w internecie. Ponad to jest bombą witaminową!

W zeszłym roku, wczesną wiosną, kupiłam kilka cebulek czosnku i posadziłam w ogródku. Kupiłabym więcej, ale sklep ogrodniczy dysponował zaledwie kilkoma sadzonkami... W sumie nie szkodzi bo i tak w tym roku cieszę się pierwszymi własnymi zbiorami!

Kilka liści ususzyłam, kilkoma aromatyzowałam oliwę, a z reszty zrobiłam pesto.
Jeżeli ktoś ma ochotę pokosztować to jest ostatnia szansa bo jak zakwitnie to już nie będzie tak smaczny. U mnie już nie ma, ale może mo kiery jeszcze w ogródku. Jak chcecie przepis na pesto to może napiszę (może…)

Z ciekawostek to się jeszcze podzielę, że czosnek niedźwiedzi jest pierwszą wiosenną nowalijką (i w moim ogródku tak właśnie było). Jest pierwszym pożywieniem niedźwiedzi po ich pobudce ze snu zimowego i stąd jego nazwa .
Także zachęcam Was do odkrywania, kosztowanie i w ogóle...

Komentarzy

1. Avatar sympatyczny
    Super.
    A czy koty mogą jeść ten czosnek niedźwiedzia?