Brenna | Cieszyn | Czeski Cieszyn | Chybie | Dębowiec | Goleszów | Hażlach | Istebna | Jasienica | Jaworze | Ostrawa | Skoczów | Strumień | Ustroń | Wisła | Zebrzydowice

Strona 2 z 25 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 244

Temat: Ciasteczka Bożonarodzeniowe

gdzieś tam....... w lesie:)
    IWI-dzięki,ale to nie ten przepis.Szukam i czekam dalej

Anyż kojarzy mi się z tym, że kiedyś wypiłam za dużo anyżówki i zdychałam cały dzień
    A moje ulubione ciastka to orzeszki ale nie mam foremki i nie mogę zrobić w tym roku

Ciastka orzeszki:
    Składniki (na około 60 sztuk)
    ciasto:
    - 250 g mąki pszennej
    - 150 g masła lub margaryny
    - 120 g cukru pudru
    - 1 łyżka ciemnego kakao

krem:
    - 100 g mielonych orzechów włoskich
    - 1/2 szklanki mleka
    - 150 g masła
    - 150 g cukru pudru
    - 30 g spirytusu

Przygotowanie ciasta:
    mąkę przesiać na stolnicę, dodać masło, posiekać. Dodać cukier i kakao, wyrobić gładkie, jednolite ciasto. Oddzielać niewielkie porcje ciasta (po ok. 4 g) i wylepiać natłuszczone pojedyncze foremki do wypieku orzeszków. Ustawić je na blasze do pieczenia i wstawić do nagrzanego do 180 st.C piekarnika. Piec przez 15 minut.

Po wyjęciu z piekarnika ciastka zostawić w foremkach przez około 5 minut, potem wyjąć i zostawić do ostygnięcia.

Przygotowanie kremu:
    mielone orzechy zalać gorącym mlekiem. Wymieszać i odstawić do ostygnięcia.
    Masło utrzeć z cukrem pudrem, dodać zimną masę orzechową i powoli spirytus, dobrze zmiksować.

Tak przygotowaną masą napełnić połówki orzechów i złożyć po dwie razem. odstawić w chłodne miejsce (do lodówki), do następnego dnia, a najlepiej na kilka dni.
    Cierpliwość zbiera róże

no ale jakby bez foremek zrobic te orzeszki? zamiast do foremki to małe kawałki ciasta ułożyć na blaszcze i upiec a potem przelożyć masą?
    Cytat Napisał isabellka Zobacz post
    Anyż kojarzy mi się z tym, że kiedyś wypiłam za dużo anyżówki i zdychałam cały dzień
    A moje ulubione ciastka to orzeszki ale nie mam foremki i nie mogę zrobić w tym roku

Ciastka orzeszki:
    Składniki (na około 60 sztuk)
    ciasto:
    - 250 g mąki pszennej
    - 150 g masła lub margaryny
    - 120 g cukru pudru
    - 1 łyżka ciemnego kakao

krem:
    - 100 g mielonych orzechów włoskich
    - 1/2 szklanki mleka
    - 150 g masła
    - 150 g cukru pudru
    - 30 g spirytusu

Przygotowanie ciasta:
    mąkę przesiać na stolnicę, dodać masło, posiekać. Dodać cukier i kakao, wyrobić gładkie, jednolite ciasto. Oddzielać niewielkie porcje ciasta (po ok. 4 g) i wylepiać natłuszczone pojedyncze foremki do wypieku orzeszków. Ustawić je na blasze do pieczenia i wstawić do nagrzanego do 180 st.C piekarnika. Piec przez 15 minut.

Po wyjęciu z piekarnika ciastka zostawić w foremkach przez około 5 minut, potem wyjąć i zostawić do ostygnięcia.

Przygotowanie kremu:
    mielone orzechy zalać gorącym mlekiem. Wymieszać i odstawić do ostygnięcia.
    Masło utrzeć z cukrem pudrem, dodać zimną masę orzechową i powoli spirytus, dobrze zmiksować.

Tak przygotowaną masą napełnić połówki orzechów i złożyć po dwie razem. odstawić w chłodne miejsce (do lodówki), do następnego dnia, a najlepiej na kilka dni.

Cytat Napisał sloneczkoxxx24 Zobacz post
    no ale jakby bez foremek zrobic te orzeszki? zamiast do foremki to małe kawałki ciasta ułożyć na blaszcze i upiec a potem przelożyć masą?
    Na to nie wpadłam. A chyba spróbuję. Uwielbiam te ciastka. Na wszystkich weselach zawsze wszystkie wyjadałam. Jakas ograniczona jestem, że na to wcześniej nie wpadłam Dzięki za pomysł
    Cierpliwość zbiera róże

Polecam Wam książkę, która znowu jest do kupienia w Księgarni Piastowskiej na ul. Głębokiej, "Cieszyńskie ciasteczka".
    Same sprawdzone przepisy cieszyńskich gospodyń Nie tylko na drobne ciasteczka...

---------- Post dodany o 18:41 ---------- Poprzedni post dodany o 18:38 ----------

Co do foremek na orzeszki polecam kupić w Czechach. Tam są takie bardziej łezkowate, bo w Polsce spotkałam tylko kulki, do orzechów zbytnio nie podobne.
    W zeszłym roku za 100szt foremek (wychodzi za jednym razem 50 orzeszków) płaciłam 95 koron. Teraz nie wiem ile kosztują.

Ja lubie bomby i ule ale jeść

Kasia1 ale to były pojedyncze foremki do orzeszków? Ja znam tylko takie jakby patelnie.
    Jak będę w Polsce to an pewno zajrzę do Czech w poszukiwaniu tych foremek. Jakies bardzo tanie Warto kupić.
    Cierpliwość zbiera róże

chata za wsią....pod lasem
    Wpisów
    40
    A pierniczki? Piekłyście? Ja się szarpnęłam w zeszłym roku. Ciasto było łatwe w przygotowaniu, pięknie pachniało jak się ciasteczka piekły, smakowały cudownie tylko...... trza było mieć naprawdę mocne szczęki żeby je ugryść.....
    Podobno błąd polegał na tym że dałam prawdziwy miód a nie sztuczny....
    A Wy co myślicie?
    Znalazłam też takie przepisy, wyglądają na nie zbyt skomplikowane
    http://www.styl.pl/raport-piekne-boz...nik,nId,420884

krilady.
    Guest
    A piernik nie ma odstać, żeby zmięknął? A tak mi się jakoś zdaje...

chata za wsią....pod lasem
    Wpisów
    40
    Cytat Napisał krilady. Zobacz post
    A piernik nie ma odstać, żeby zmięknął? A tak mi się jakoś zdaje...
    No tuż ....piekłam je dwa tygodnie przed świętami......może miałam jeszcze wcześniej?

Uprawnienia