Brenna | Cieszyn | Czeski Cieszyn | Chybie | Dębowiec | Goleszów | Hażlach | Istebna | Jasienica | Jaworze | Ostrawa | Skoczów | Strumień | Ustroń | Wisła | Zebrzydowice

Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 40

Temat: Pogrzeb

Cytat Napisał Iwi Zobacz post
    Byłam wczoraj na pogrzebie - katolickim. Ksiądz bardzo pięknie wspominał zmarłego. W ogóle całe nabożeństwo ani na chwilę nie zeszło z "tematu". Byłam bardzo pozytywnie zaskoczona...
    Brawa dla właściwego czlowieka na właściwym miejscu!
    "Czy rozumiesz teraz, czym jest neutralność, która tak cię porusza? Być neutralnym to nie znaczy być obojętnym i nieczułym. Nie trzeba zabijać w sobie uczuć. Wystarczy zabić w sobie nienawiść."

Skoczów
    Wpisów
    18
    każdy przychodząc na pogrzeb nosi w sobie jakieś wspomnienie po zmarłym (inaczej by nie przyszedł ) i nie wydaje mi się, aby ksiądz musiał uświadamiać wszystkich w ogólnych aspektach życia zmarłego.
    Jeden żegna zmarłego w bólu że odszedł i zostawił pustkę/dziurę (wielkość zależy od zarzyłości), inny w radości że w końcu się pominął i może coś mi z niego skapnie.

Mój dziadek chciał aby wybielić Mu grobowiec, jego imię napisać w rodowitym języku i jeszcze coś ...ale zapomniałem
    Imię ma tak napisane jak nam wzór zostawił reszta w styczniowej aurze i całej tej otoczce była nie do zrealizowania ...ale mnie nie straszy więc mam nadzieję, że Mu to nie przeszkadza.
    ...poza tym obiecał, że przyjdzie powiedzieć jak "tam" jest ...ale cisza. Wierzę jak "coś" jest, to jest Mu dobrze i nie ma czasu, albo czas tam tak szybko mija, że u Niego teraz minuta, a tu np. 10lat więc, ani się obejrzy, a dołączę do Niego

...kto to wie? ...tak na 100%
    Ostatnio edytowane przez tomi71 ; 09-11-2012 o 08:32
    ...forever young...World is not enough...open your mind ... ZUMBA!

chata za wsią....pod lasem
    Wpisów
    40
    Cytat Napisał tomi71 Zobacz post
    każdy przychodząc na pogrzeb nosi w sobie jakieś wspomnienie po zmarłym (inaczej by nie przyszedł ) i nie wydaje mi się, aby ksiądz musiał uświadamiać wszystkich w ogólnych aspektach życia zmarłego.
    Jeden żegna zmarłego w bólu że odszedł i zostawił pustkę/dziurę (wielkość zależy od zarzyłości), inny w radości że w końcu się pominął i może coś mi z niego skapnie.

.
    Masz rację tomi, ale chodzi o to żeby na tak smutnych nabożeństwach, ksiądz nie opowiadał o polityce, Radiu M i innych takich.....a raczej udzielał wsparcia duchowego, pocieszenia.... i tego właśnie byłam wczoraj świadkiem

Skoczów
    Wpisów
    18
    ja zwykle słyszę o tym, że:

...jednak coś "tam" jest i że warto być dobrym człowiekiem, aby dołączyć do tych co już odeszli ...to chyba dobre przesłanie jak na taki moment - pogrzebu

dużo zależy od księży, a ja widocznie trafiam na tych lepszych
    ...forever young...World is not enough...open your mind ... ZUMBA!

A co myślicie ogólnie o formie pogrzebów w naszej kulturze? W innych są tańce, tygodniowe biby, ogólnospołecznościowe palenie. U nas to strasznie sztywne jest. I potwornie stresujące dla najbliższych. Wydaje mi się, że każdy jakoś musi dotrwać do tego pogrzebu, "odbębnić" go, a dopiero potem może w spokoju oddać się żałobie. W swoim własnym, osobistym rozumieniu tego procesu. A schemat pochówku jest po prostu niechcianą koniecznością.

Widzisz ten dom? To nie ten :P
    No niestety, schematyczne pochówki to zmora KK. Choć tu dużo zalezy od księdza.
    A powiedzcie, czy taki taki świecki mistrz pogrzebowy może pochować człowieka na cmentarzu w danej miejscowości? Bo cmentarz to chyba własność kościoła? ksiądz musi sie na to zgodzić - jak to jest?

jeśli jest to cmentarz komunalny jak w cieszynie ksiądz nie ma tu nic do gadania

Widzisz ten dom? To nie ten :P
    Ano właśnie..czyli na wszystkich wiejskich przykoscielnych cmentarzach tylko klecha rządzi..

4- Jaki chciałabyś mieć pogrzeb? - odpowiadam na pytanie uongo: chciałabym być skremowana - to na pewno. a co do reszty: chciałabym, żeby ludzie na moim pogrzebie się śmiali, wspominając mnie, a nie żeby płakali. Chciałabym być pochowana w cichym kącie cmentarza i żeby nad moim nagrobkiem stał anioł. aha, i nie chciałabym mieć tradycyjnego pomnika, żeby bliscy nie musieli się zbytnio przejmować jego czyszczeniem - wolałabym taka płytę wkopana w ziemię, jak robią np. w Ameryce. I chciałabym, żeby ktoś zagrał na skrzypcach, choć w sumie ja już tego słyszeć nie będę, więc może jednak niekoniecznie...

Cytat Napisał grabowska Zobacz post
    Ano właśnie..czyli na wszystkich wiejskich przykoscielnych cmentarzach tylko klecha rządzi..
    no, ale w sumie czemu miałby nie rządzić?

Osobiście akurat podoba mi się wyważony pogrzeb katolicki, zaznaczam wyważony- czyli poprowadzony przez księdza, który wspomni z szacunkiem zmarłego, ale nawiązuje jednak do nauki Kościoła, Biblii itp.- czyli pociesza tych, co pozostali, że zmarły jest szczęśliwy w niebie, czy gdzie tam mu pisane

Parę razy byłam na pogrzebie ewangelickim- i wybaczcie, ale rzewne łkanie pastora przez całe nabożeństwo, ciągłe napomykanie o tym jaki zmarły był dobry i jaka to ogromna szkoda, to było po prostu drążenie dziury w- dostatecznie już poranionym- sercu rodziny zmarłego.

I to nie jest tak, że ksiądz katolicki nie płacze całą mszę nad zmarłym, bo mu się tak podoba, ale tak nakazuje mu Kościół. Taki ma być obrządek po prostu.
    Wiadomo, że znajdzie się farorz, który lepiej odprawi i taki, który gorzej.

Ale do "ad remu"
    Sama chciałabym być skremowana, odegrać mi mają "Always Look On The Bright Side Of Life" Monty Pythona, a na stypie ma być alkohol.
    A ceremonię może poprowadzić ktokolwiek. Wsjo rawno.

Uprawnienia