Brenna | Cieszyn | Czeski Cieszyn | Chybie | Dębowiec | Goleszów | Hażlach | Istebna | Jasienica | Jaworze | Ostrawa | Skoczów | Strumień | Ustroń | Wisła | Zebrzydowice

Strona 7 z 7 PierwszyPierwszy ... 567
Pokaż wyniki od 61 do 66 z 66

Temat: Na kogo zamierzacie głosować?

W Gminie Pawłowice dbają o trasy rowerowe , zbudowano 10 miejsc odpoczynku przy tych trasach ( stojaki , kosze na śmieci , ławkę i zadaszenie itp) , zbudowano łącznik traktu cesarsko pruskiego z punktem gastronomicznym) , przy wybudowanym centrum przesiadkowym w Pawłowicach są stojaki na rowery , gmina zaczyna też budować ciągi pieszo rowerowe i ma nawet opracowany projekt całej sieci budowy dróg dla rowerów , natomiast w Strumieniu też warto zainwestować w to żeby rowerzyści czuli się bezpieczniej , aby tak jak to jest w innych miastach np w Gdańsku powoli wdrażać odpowiednie rozwiązania dla ruchu rowerowego , rowerzystów jest coraz więcej , rozwiązania o jakich piszę to nie tylko promocja miasta i roweru jako ekologicznego środka transportu, to także bezpieczeństwo rowerzystów , nie robię tego we własnych interesie tylko w imieniu tych wszystkich osób które na codziennie poruszają się rowerami po ulicach , pewnie zapytasz mnie dlaczego akurat Strumień- nie dość że dużo jeżdże rowerem to zauważyłem że w tym mieście bardzo mało osób udziela się społecznie , nie ma u nas w regionie jakiejś dużej organizacji rowerowej , mi po prostu zależy na tym aby coś powoli zmieniać na rzecz bezpieczeństwa i wygody rowerzystów . Bardzo szkoda że mieszkańcy nie potrafią się udzielać społecznie , mimo to że jestem z innej gminy to do tej pory udało mi się wywalczyć - legalizację jazdy rowerem po parku ( zmiana regulaminu) , zapewnienie bezpiecznej i legalnej możliwość dojazdu rowerem na rynek od strony ulicy Podwale i Mostowej( legalizacja jazdy rowerem pod zakaz ruchu na ulicy Staromiejskiej) , nowe stojaki na rynku , pani burmistrz dzięki mnie pomyslała o nowych stojakach rowerowych w Zbytkowie , Bąkowie itp , nigdy się nie chwalę tym co robię ale widać że mieszkańcom Strumienia nie zależy na tym co dzieje się w gminie , byłem kiedyś na zebraniu w sprawie zmiany organizacji ruchu to było kilka osób i te kilka osób zadecydowało o tym jak ma wyglądać ruch na ulicy kościelnej. Wiem że może inaczej postrzegasz niektóre sprawy niż ja ale mi chodzi o to aby poprawić bezpieczeństwo rowerzystów i o to aby w naszej gminie powstawała powoli rowerowa infrastruktura . Nieoświetleni rowerzyści to totalna plaga , dzieci też jeżdzą rowerami bez świateł , to ogromne zagrożenie dla nich , nawet pod prąd jeżdzą bez świateł , zdecydowanie się z tobą zgadzam co do nieoświetlonych rowerzystów którzy nie potrafią także zainwestować w odblaski które naprawdę kosztują niewiele a mogą uratować zdrowie i życie , natomiast koszt świateł do roweru jest dużo bardziej opłacalny ponieważ ludzkie zdrowie i życie nie ma ceny. Również Pozdrawiam i życzę bezpiecznej drogi

Z uwagą czytam Waszą dyskusję, podziwiam zapał i poziom Waszej wiedzy. Dobrym rozwiązaniem byłoby założenie stowarzyszenia (chyba, ze już je macie, chociaż na stronach gminy nie widzę). Wtedy rozmawiacie z jst jako organizacja pozarządowa. Gminy przeznaczają na realizację zadań publicznych za pośrednictwem organizacji pozarządowych określone środki finansowe (nasza także), z których można by np. wspomagać bezpieczeństwo oraz wspierać władze, podpowiadając rozwiązania w tej kwestii.

Trudno byłoby nazbierać co najmniej 15 osób abym mógł założyć stowarzyszenie ponieważ mieszkańcy są niechętni do udzielania się społecznie , a jeżeli zostałby pan burmistrzem to mimo tego że jestem z poza Gminy to brałby pan pod uwagę moje propozycje które wspierały by bezpieczeństwo i rozwój ruchu rowerowego podpowiadając panu rozwiązania w tej kwestii? , ustosunkuje się jeszcze do pana wcześniejszej wypowiedzi w której twierdzi pan że jeżeli chodzi o sprawy o jakich panu pisze jest trudno - jeżeli chodzi o same ścieżki rowerowe to jest to trudne w realizacji ze środków gminy ale co roku gmina może przecież z własnych środków budżetowych przeznaczać pieniądze na naprawdę proste rozwiązania ułatwiające ruch rowerowy i wygodę rowerzystów ( umieszczanie tabliczek nie dotyczy rowerów pod znakami zakazu ruchu i wjazdu , sukcesywne zakupy gminy w zakresie stojaków rowerowych , oznakowanie parkingów rowerowych na których byłyby umieszczane takie stojaki - z tego co mi wiadomo np taka wiata rowerowa to koszt trochę ponad 5000 zł , stojaki rowerowe są jeszcze tańsze a tabliczki nie dotyczy rowerów także dużo nie kosztują wraz z projektem zmiany organizacji ruchu ) , można też pomyśleć o innych jakiś rozwiązaniach i naprawdę nie były by to duże koszty z budżetu a w znaczny sposób realizacja takich małych zadań ze środków gminy nie tylko ułatwiło by poruszanie się rowerem ale zaczęło by promować rower jako codzienny środek komunikacji .Można by też pomyśleć nad opracowaniem jakiegoś projektu wyznaczania pasów rowerowych w jezdni , śluz rowerowych przed skrzyżowaniami itp Obecnie w gminie Strumień o rowerzystach myśli się przy okazji , rower staje się coraz lepszym i modniejszym środkiem transportu , mniej samochodów= mniej korków , mniejszy tłok na drogach , mniej hałasu , więcej bezpieczeństwa no i ochrona środowiska ( mniej spalin) , chciałbym podkreślić że drogi dla rowerów i ich budowa to zupełnie coś innego niż rozwiązania o jakich panu piszę ponieważ etapowa realizacja tych rozwiązań ( legalizacja jazdy rowerem pod prąd , zakazy ruchu , montaż stojaków i zadaszanych wiat rowerowych , wytyczanie pasów rowerowych w jezdni , śluz rowerowych) można etapowo realizować ze środków własnych gminy i np przy niektórych drogach też ze środków powiatu ,niech mi pan wierzy że te rozwiązania zapewnią rowerzystom bezpieczeństwo i wygodę , wypromują rower i przy okazji gminę

Witam ponownie.
    Jakoś ucichło na tym forum. Chciałbym zaprezentować tegoroczny "budżet obywatelski" w Cieszynie. W artykule "Budżet obywatelski w Cieszynie: Mieszkańcy już wybrali!" (http://gazetacodzienna.pl/artykul/go...ncy-ju-wybrali) przedstawiono jak to było w Cieszynie.
    Według PKW w mieście Cieszynie prawo do głosowania ma 29 004 osób, a w tegorocznym głosowaniu łącznie na projekty do "budżetu obywatelskiego" w Cieszynie oddano 1701 głosów co stanowi 5,86% wszystkich uprawnionych. Więc jeżeli na jednego radnego zagłosuje więcej niż te 5,86% to wydaje mi się że taki radny ma większy mandat do decydowania o budżecie miasta/gminy niż tych 5,86% obywateli którzy zagłosowali na "budżet obywatelski". Pan na spotkaniach przedstawiając "budżet obywatelski" wzorował się na dużych miastach (Sopot, Kraków), a tutaj przykład prawie z własnego podwórka.
    Nie mam nic przeciw "budżetowi obywatelskiemu" ale chciałbym wiedzieć jak Pan chce technicznie to rozwiązać aby więcej mieszkańców głosowało nad "budżetem obywatelskim". Według mnie w regulaminie "budżetu obywatelskiego" powinna być określona procentowa ilość mieszkańców, żeby głosowanie było ważne (tak jak na przykład w referendum)! Jeżeli 6% uprawnionych do głosowania będzie o tym decydować to nie ma sensu. Więc oprócz przedstawiania zasad funkcjonowania "budżetu obywatelskiego" warto też pomyśleć nad tym co zrobić aby zaangażowanie mieszkańców przy pracach nad "budżetem obywatelskim" znacznie wzrosło. Nie wzorujmy się na dużych miastach gdyż gmina Strumień jest gminą miejsko wiejską. Byłem na spotkaniu Pana oraz kontrkandydatki z wyborcami i powaliła mnie frekwencja mieszkańców na tych spotkaniach (kilkanaście osób wraz z kandydatami na radnych). To powinno dawać wiele do myślenia!

- - - Dopisano - - -

Oczywiście w powyższym poście zwracam się do Pana Sławomira Rozmarynowskiego, kandydata na burmistrza Strumienia.

I według mnie, Cieszyn osiągnął duży sukces, jeżeli po pierwszej edycji BO zebrali prawie 1700 głosów ważnych (Sopot, jako wzorcowa wspólnota, dopiero w czwartej edycji osiągnęła 15% udział mieszkańców, czyli prawie 5 tys.). Na spotkaniu wspominał Pan o Łące i nie pamiętam dokładnie, ale tam było kilka czy kilkanaście oddanych głosów? A tak a’propos, te 1701 głosów to w przełożeniu na Strumień daje jakieś 600 (większość naszej rady czyli 8 osób i tak została wybrana bez głosowania – czyli tak naprawdę nie dostała ani jednego głosu - więc polemika ta nie ma chyba najmniejszego sensu). Co do frekwencji ma Pan rację – super by było, gdybyśmy mieli więcej takich aktywnych osób jak Pan.
    Jako ciekawszy temat pod dyskusję, proponuję pierwowzór budżetu obywatelskiego tj. fundusz sołecki. Obecnie fundusz sołecki wydzieliło 1379 gmin posiadających sołectwa tj. 63,4% gmin w Polsce (podano za Dziennik Gazeta Prawna z 06.11.2014r. nr 216). Po co to robią? Żeby dostać zwrot od Skarbu Państwa rzędu 20, 30 lub 40% poniesionych kosztów (w zależności od dochodu gminy; ściśle regulują to przepisy ustawy i jeżeli ktoś chce sobie poczytać tę ustawę to proszę o kontakt - podam link). Jako ciekawostkę wrzucę link, co na to nasza Rada – dodam, że jednogłośnie. Dodam także, że taki sam jednogłośny scenariusz przerabiamy jest od lat (link: http://www.strumien.bip.net.pl/?c=6380).
    Potrafię sobie wyobrazić mix obu działań tj. funduszu sołeckiego i budżetu obywatelskiego, jednak wymagałoby to głębszej dyskusji.
    Pozdrawiam
    Sławomir Rozmarynowski

Cytat Napisał Sławomir Rozmarynowski Zobacz post
    Na spotkaniu wspominał Pan o Łące i nie pamiętam dokładnie, ale tam było kilka czy kilkanaście oddanych głosów?
    Dane dotyczące budżetu obywatelskiego w Łące k/Pszczyny:
    Zadanie nr 7 (inwestycje)
    BO2015/I/009 - Projekt i budowa parkingu + placu zabaw wraz z siłownią napowietrzną + toalety. Lokalizacja: sołectwo Łąka, przy ul. Dygasińskiego
    oddanych głosów - 2554 (kobiety - 1327, mężczyźni - 1227) https://budzet.pszczyna.pl/wykres/1/

Zadanie nr 12 (kultura i społeczeństwo)
    BO2015/KS/016 - Zagospodarownie czasu wolnego dzieci poprzez realizację zajęć artystyczno-ruchowych w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Łące. Projekt pn. "Kreatywnie, twórczo, ruchowo - znaczy zdrowo!"
    oddanych głosów - 1600 (kobiety - 847, mężczyźni - 753) https://budzet.pszczyna.pl/wykres/2/
    Liczba ludności (2008) - 2817 (wikipedia)

Liczby mówią za siebie. Zaangażowanie mieszkańców - trudne do ocenienia!
    U nas niestety jeszcze wiele do zrobienia (oceniam po frekwencji na spotkaniach przedwyborczych i zebraniach sołeckich), chyba że znajdzie Pan kilkunastu zapaleńców z darem przekonywania.
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez bodziow ; 08-11-2014 o 00:04

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia